ЧИФТЕ АМАМ

Секции

Архива

По Вт Ср Че Пе Са Не
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Дали ви се допага насловот?

(вкупно 183 гласови)
Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image Овој амам се простира среде Старата Скопска Чаршија, во близина на Безистен, Сули Ахн и Мурат Пашината Џамија.  Изграден е во средината на 15 век од страна на Иса бег за потребите на медресето и неговото теќе во Скопје и затоа е познат и под името Иса бегов амам.  Се претпоставува дека неговото архитектонско решение е прилагодено на околината во која се наоѓа амамот.  За разлика од другит двојни амами, во Чифте амам машкиот и женскиот дел се спојуваат во делот за бањање.  Во списите на познатиот патеписец Евлија Челебија, Чифте Амам исто така е наречен „нов амам„.  Денес Чифте Амам е преобразен во современа галерија во која нивните дела ги изложуваат познати уметници од земјата и од странство.  Речиси во секое време, на ѕидовите на овој амам стојат изложени дела на уметници од домашната сцена или на гости однадвор.  Домашната јавност како и посетителите со нетрпение очекуваат секоја нова изложба и секоја од нив претставува настан во себе за кој, се чини, се радува целата Чаршија.  Всушност, Чифте Амам е еден од амбиентите кои активно и најмногу придонесуваат во оживувањето на Чаршијата од утрото до доцните вечерни часови
  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Post your comment comment Коментари (0 пратено)

Powered By Albart