КУРШУМЛИ АН

Секции

Архива

По Вт Ср Че Пе Са Не
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Дали ви се допага насловот?

(вкупно 66 гласови)
Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image Се смета како еден од најубавите и најпознати споменици на културата во Скопје и претставува монументален објект на профаната исламска архитектура.  Изграден е кон средината на 15 век, но точниот датум на неговата изградба не е познат.  На почетокот Куршумли ан бил познат како анот на Музеин оџа, според името на неговиот основач и градител.  Се верува дека името „Куршумли„ го добил некаде во 19 век поради покривот од олово.  Границите на Куршумли ан останале непроменети векови наназад и останале исти и во нашето време.  Неговата позиција се изменила со изградбата на Музејот на Македонија со што е затворена една од уличките кои водат до анот.  Еден дел од Куршумли ан служел за сместувањето на трговците и нивната стока, додека во другиот дел била шталата и останатите помошни соби како и собите за послугата.  Главниот влез на Куршумли Ан се наоѓа од страната на Чаршијата, и таму ќе стигнете доколку ја поминете пеш златарската улица, во правец на Театарот на албанска драма.  Внатрешноста на Куршумли ан е извонредна.  Од другата страна на дебелите ѕидови преовладува чудесна тишина и начинот на изградба комбиниран со празнината создаваат ефект на ехо.  Комплексот без сомнение ќе ве направи да се чувствувате како дел од некоја средовековна приказна во која царевите, палатите и нивните одаи се вистински.  Нема да останете рамнодушни ниту кон полукружните ѕидови на вториот кат од анот ниту кон шадраванот во неговата средина, елементи кои на оваа градба и даваат посебен шарм и посебна емоција.
  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Post your comment comment Коментари (0 пратено)

Powered By Albart