СУЛИ АН

Секции

Архива

По Вт Ср Че Пе Са Не
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Дали ви се допага насловот?

(вкупно 241 гласови)
Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image

Сули Ан претставува споменик на културата и се наоѓа во Скопската Чаршија, во близина на Чифте Амам и најлесно ќе го најдете доколку влезете во Чаршија од страната на Бит пазар.  Го изградил Иса бег во првата половина на 15 век и претставува репрезентативен објект на цивилната османлиска архитектура.  Во тестаментот на Иса бег анот се спомнува како „стариот ан„.  Епитетот „сули„ кој знали „воден„, анот го добил подоцна, поради реката Серава која поминувала во непосредна близина на објектот.  Денес реката не постои, меѓутоа анот го задржал името.  И Сули ан, како и Капан ан, претставува карвансарај кој заедно со дуќаните изградени околу него формира посебен комплекс во внатрешноста на Чаршијата, отворен од четирите страни.  Овој комплекс зафаќа простор од 2.101м и денес во него е сместена Академијата за сликарство. 

  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Post your comment comment Коментари (0 пратено)

Powered By Albart