МУРАТ ПАШИНА ЏАМИЈА

Секции

Архива

По Вт Ср Че Пе Са Не
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Дали ви се допага насловот?

(вкупно 113 гласови)
Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image Мурат-пашината џамија ќе ја забележите без разлика од која страна сте влегле или сте прошетале низ Старата чаршија.  Таа е сместена среде чаршијата.  Спроти неа е лоциран импозантниот Чифте амам и бројни дуќани во кои се развиваат традиционалните занаети на чаршијата- папучарство, потоа книжарница, или пак дуќани со современа техника.  Сосема блиску до џамијата се наоѓа фонтана со вода за пиење и ова може да биде дополнителна причина зошто овој храм на муслиманското верување е уште позабележителен за окото на посетителите.  Внатре во дворот на Мурат-пашината џамија се наоѓа добро сочуван шадраван кој е изграден во 1937 година.  Сепак, најголемата љубопитност и интересирање кај посетителите го предизвикуваат остатоците од некогашните гробишта на џамијата.  Всушност, станува збор за три надгробни споменици кои датираат од 1741, 1790, додека за третиот е тешко да се дешифрира датумот.Мурат-пашината џамија има една проста архитектура и елементи карактеристични за Барокниот период.  Од нејзината десна страна се издига минарето кое според стилот и начинот на градба припаѓа на еден друг, постар период и се разликува од денешната градба на џамијата.На влезот од џамијата стои натписот на кој, на арапски јазик е објаснето дека џамијата е изградена некаде помеѓу 1802-1803, бидејќи изгорела во големиот пожар што го зафатил Скопје во 1689 година.  Сепак, не постојат никакви податоци за имети или годината на изградба на оваа џамија, а од археолошките истражувања и студии е јасно дека денешниот објект на Мурат- пашината џамија се издига над еден друг, постар објект.
  • email Email на пријател
  • print Верзија за печатење
  • Add to your del.icio.us del.icio.us
  • Digg this story Digg this

Post your comment comment Коментари (0 пратено)

Powered By Albart